Історія створення


Історія бібліотеки-філіалу №2 м. Марганця

Відкриття бібліотеки-філіалу №2 Марганецької міської централізованої системи – це була значна культурна подія в життя Східного мікрорайону м. Марганця. Бібліотека-філіал №2 залишається й по сьогоднішній день єдиним культурним центром в густонаселеному мікрорайоні.
    Осінь 1989 року. Закінчувалося будівництво будинку №4 по вул. Перспективній. На початку планувалося віддати перший поверх будинку під стоматологічну поліклініку. Директор міської централізованої бібліотечної системи Пономарьова Лідія Віталіївна змогла переконати Марганецький міськком  партії та міськвиконком в тому, що в даному щільнонаселеному та молодіжному районі необхідно відкрити бібліотеку-філіал від міськбібліотеки ім.М.Островського.
       Перший секретар міськкому Компартії України і міський голова на той час Віктор Іванович Березовський розумів, цінував бібліотечну справу, по-справжньому любив своє місто і підтримав бажання директора ЦБС про відкриття бібліотеки.
З першого листопада 1989 року головою міськвиконкому був призначений В.М.Зімненко, а секретарем міської Компартії України залишився В.І.Березовський.
     З 10 листопада по 3 травня 1989 року першим помічником нам в усьому був голова Марганецького міськвиконкому В.М.Зімненко, людина своєї справи.
      10 листопада 1989 року було прийнято рішення №334 Марганецького міськвиконкому від 10.11.1989 року «Про виділення приміщення для розміщення бібліотеки-філіалу №2  Марганецької міської централізованої бібліотечної системи» за підписом голови міськвиконкому Володимира Миколайовича Зімненка та секретаря Валентини Дмитрівни Безверхої.
Потім М.В.Шпилька і колектив БУ №5 провели штукатурно-малярні роботи в бібліотеці.
     Багато хороших слів можна сказати на адресу завідуючої фінвідділом міськвиконкому Л.П.Масюкової, завідуючої відділом культури Г.І.Ляшенко, третього секретаря міського відділу Компартії України В.О.Лисенко, завідуючої ідеологічним відділом міськвиконкому В.О.Дубицького. Велику допомогу у відкритті бібліотеки надали і керівники місцевих підприємств. Це директор рудоремонтного заводу В.Ф.Самотєйкін, директор дослідно-експериментального заводу М.В.Малявін, начальник відділу робітничого постачання Ю.Л.Гутман, завідуюча дрібно-оптовим магазином С.Д.Дзюби, завідуючої меблевим магазином Р.Ф.Сарапкіна (Лашко), начальник автоколони Ю.І.Немудрий, начальник НБУ №458 Р.І.Алієв, начальник відділу зв’язку А.Г.Щербак, начальник енергосилового цеху Ю.Д.Постоєнко та інші.
     Відкриття бібліотеки лягло на плечі сподвижника бібліотечної справи в місті, талановитого організатора й керівника-новатора Пономарьової Лідії Віталіївни. Це вона розв’язувала непрості питання, пов’язані з господарськими проблемами: придбання стелажів, столів, стільців.
В обладнанні бібліотеки допомагали наші рідні та друзі В.Козирь, О.Березняк, В.Мельников, В.Сторженко, В.Дем’янець, О.Кріпак, Ф.Кріпак, Ф.Ткач, Г.Харченко, Л.Нарбут, В.Губанова, С.Лебідь, О.Рак, В.Оржицький та інші.
  Завдяки невсипущій енергії директора Марганецької міської ЦБС Пономарьової Л.В. третього травня 1990 року бібліотека-філіал №2 була відкрита. Основою фонду стала дублетна література фонду бібліотеки ім.М.Островського. На момент відкриття фонд бібліотеки-філіалу №2 налічував 8196 примірників.
     З січня 1991 року по 1994 рік завідуючою БФ №2 працює Атамас Тетяна Онастасівна.
     За цей період фонд бібліотеки збільшився більш ніж на 8000 екземплярів, а кількість читачів зросла до 3000 осіб.
     З січня 1995 року по 2002 рік завідуючою БФ №2 працює Мельникова Лідія Родіонівна.
     Саме під її керівництвом були зібрані унікальні фотокартки і документи про історію і розвиток бібліотеки, на основі яких створили літопис бібліотеки.
    З 2002 року завідуючою бібліотекою-філіалом №2 працює Бондаренко Валентина Сергіївна.
    Протягом багатьох років в нашій бібліотеці працювали чудові люди, працівники з великої літери. Це – Мельникова С.Ю., Прасол Н.І., Поклонська-Горб О.К.,  Пономарьова Р.Д., Ткаченко К.Д., Переяслова В.О., Переяслова І.В.
    У 2010 році до 20-річчя від дня відкриття бібліотеки-філіалу №2 ми зібрали тих, хто допомагав нам у відкритті бібліотеки. Було оформлено стінгазету «Нам - 20», в місцевій газеті була надрукована стаття про історію бібліотеки, її сьогодення. На вечорі-зустрічі ми дякували своїм меценатам, спонсорам за допомогу у відкритті бібліотеки, адже, якби не вони – сьогодні наша книгозбірня не була б інформаційним і культурним закладом, який робить вагомий внесок у розвиток інформаційної культури.
     Протягом травня-вересня 2012 року в БФ №2 проводилися громадські обговорення на тему «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». Працівники бібліотеки виходили на вулиці міста, розмовляли з жителями, проводили анкетування, відвідали НВК-ліцей №10, міську лікарню, автоцех МГЗКа, гірничий коледж. Вели розмови з педагогами, лікарями, студентами коледжу, учнями шкіл, робітниками, безробітними, домогосподарками, пенсіонерами. Навіть під час пори відпусток робота не припинялася. Зустрічалися з різними віковими категоріями. Вивчивши анкети опитування жителів мікрорайону міста, на засіданні бібліотечної Ради підбили підсумки громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє».
     Прийшли до висновку: бібліотека та книга мають важливе значення  в житті громади, але матеріальну базу бібліотеки необхідно зміцнювати. Жителі нашого міста вважають, що бібліотека – це не лише заклад культури, а й сама культура в широкому розумінні, яка убирає в себе різні аспекти суспільного життя громади, його духовні і матеріальні цінності. Вона є зберігачем людського досвіду і традиції, відображених у документах. Залучення користувачів до духовних цінностей засобами бібліотек здійснюється не лише через інформацію, розповсюдження і популяризацію творів літератури, а й через організацію їх відпочинку і дозвілля.
   На сьогоднішній день бібліотека-філіал №2 обслуговує як доросле населення мікрорайону, так і дітей. В БФ №2 працюють 4 працівники з вищою освітою, з них 2 з бібліотечною. Технічний персонал складається з двох осіб.
   Читачі завжди можуть знайти відповіді на будь-які запитання в універсальному фонді, який налічує 21 260 примірників. За 2012 рік до бібліотеки завітали 3 тис. користувачів. Ми маємо 60 080 примірників документовидачі, 21 009 відвідувань.
     БФ №2 має:
-         пункт видачі дитячої літератури;
-         юнацький абонемент;
-         абонемент обслуговування дорослих;
-         читальний зал;
-         2 книгосховища.
     У нас ви зможете ознайомитися з останніми новинами, досягненнями в місті та світі на сторінках газет та журналів.
      В БФ №2 працює бібліотечна Рада у складі 5 осіб: Вірясова Г.Ф., Горб В.І., Мельникова Л.Р, Турковська Л.О., Бондаренко В.А.
     Наші активні читачі стали добровільними помічниками бібліотеки, тобто волонтерами. Волонтери допомагають нам ремонтувати книги, у роботі з боржниками, у підготовці і проведенні різних масових заходів або просто – віднесуть замовлену книгу людині похилого віку або інваліду.
    Наша бібліотека, як і всі бібліотеки України, багато уваги приділяє популяризації літератури з народознавства. Народні традиції і звичаї, побут і пісні наших предків, світ їх духовної культури раз по раз стають темою бібліотечних заходів: фольклорні свята, уроки народознавства, книжкові виставки:
-         святкові колядки «Колядуймо разом з нами»
-         тематичні полички «Великдень усіх нас на гостину просить», «Трійчаті свята», «Чарівна купальська ніч»,
-         книжкова виставка «Родина моя і моя Україна навіки у серці моєму живуть», «Світ живе Великоднем»
Стало традицією в бібліотеці-філіалі №2 у березні  проводити шевченківські свята,
-         оформлювати тематичні книжкові виставки, перегляди літератури, проводити літературні вечори, усні журнали, конкурси читців.
    Бібліотека завжди висвітлює  в книжкових виставках і тематичних поличках актуальні проблеми сьогодення і пам’ятні дати історії :
до Дня пам’яті жертв  Голодомору, до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, та інші.
     Вдало проведені масові заходи, естетично оформлені інтер’єр, актуальні змістовні книжкові виставка, перегляди літератури, рекламні листівки
– все це сприяє формуванню позитивного іміджу бібліотеки, зростанню її ролі. І, мабуть, невипадково з’являються чудові слова подяки у «Книзі відгуків бібліотеки» та статті в газетах:
у вересні  кожного року в БФ №2 проходить акція «Подаруй бібліотеці книгу».
      Цією акцією бібліотекарі звертають увагу жителів мікрорайону міста до бібліотеки і поповнюють фонд книгозбірні. Більше 400 книг подарували бібліотеці-філіалу №2 жителі мікрорайону у 2013 році. Як підсумок акції, була організована виставка подарованих видань.
     Напередодні 75-річчя від дня заснування міста Марганця бібліотека-філіал №2 провела цикл заходів. Це і тематичні полички, книжкові виставки, виставки-вернісажі, наприклад, «Слався, рідний Марганець, місто шахтарів»:
У березні 2013 року було проведено вечір-зустріч з талановитими людьми міста «Поезія, ти – сила чарівна!».
      У вересні було проведено «Книжкове подвір’ячко».
   Розуміючи проблему кризи читання сьогодення і популяризації своїх бібліотечних послуг з цього питання, бібліотекарі БФ №2 розробляють і реалізують цільові бібліотечні програми:
«Перспективи розвитку бібліотеки на 2010-2015рр.»,
"В степах України, мій Марганцю, квітни! Живи, рідне місто, в садах зеленій”.
   З метою формування культури читання, орієнтування в джерелах інформації, уміння користуватися довідковими виданнями, каталогами, картотеками, проводяться бібліотечні уроки за темами: «Самостійна робота з книгою», «Довідковий апарат бібліотеки», «Що таке каталог?», «Картотеки бібліотеки». Кожне заняття супроводжується практичною роботою у формі вікторин, конкурсів, кросвордів.
    Бібліотека активно співпрацює з владними структурами, освітніми закладами, педагогічними колективами та організаціями мікрорайону. Бібліотекарі часто проводять різноманітні масові заходи не тільки в приміщенні бібліотеки, а також у школах.
   Бібліотека-філіал №2 має такі технічні засоби: DVD-програвач та телевізор.   Комп’ютеризація, впровадження нових інформаційних технологій перетворили бібліотеки в такі інформаційні центри, які забезпечують користувачам доступ не лише до локальних мереж, а до світових, зокрема, Інтернету.
     Завдяки програмі «Бібліоміст» в бібліотеці-філіалі №2 відкрито Центр вільного доступу до Інтернету (3 комп’ютери). Учні шкіл, студенти за допомогою Інтернету поглиблюють знання з різних предметів, спілкуються з ровесниками, грають в різні ігри. Сучасні комп’ютери, багатофункціональний пристрій (принтер, сканер, ксерокс), якими оснащена наша бібліотека, сприяють творчому розвитку особистості. А наша бібліотека відповідає вимогам часу.
        3 травня 2015 року бібліотека святкувала своє 25-річчя.
    Підсумовуючи діяльність бібліотеки-філіалу №2, її значення в житті мікрорайону, міста, можна сказати, що бібліотека-філіал є інформаційним, освітнім і культурним центром міста. 


Немає коментарів:

Дописати коментар